Skip to content

Jogos istorija

Jogos Istorija

Dėl iš lūpų į lūpas perduodamų šventųjų tekstų bei uždarų mokymų, Jogos istorijoje yra daug neaiškumų ir nepatvirtintų faktų. Ankstyvieji Jogos raštai buvo užrašyti ant trapių palmių lapų, kurie, laikui bėgant, lengvai suiro ar pasimetė. Jogos ištakos datuojamos apytiksliai 5000 m.pr.Kr., tačiau kai kurie tyrėjai teigia, jog Jogai gali būti daugiau nei 10000 metų . Ilga ir turtinga Jogos istorija skirstoma į keturis pagrindinius periodus, kurių metu Jogoje atsirado kažkas naujo.

Iki  klasikinės Jogos laikotarpis

Rigveda

Joga buvo pradėta  Indų-Sarasvatės civilizacijoje, šiaurinėje Indijoje daugiau nei prieš 5000 metų. Žodis Joga pirmą kartą buvo paiminėtas seniausiuose Indijos šventuose raštuose – Rigvedoje . Vedos buvo tekstų rinkinys, susidedantis iš dainų, mantrų ir ritualų, kurie buvo atlikinėjami Brahmanų, Vedų dvasininkų. Joga palaipsniui buvo ištobulinta ir išvystyta Brahmanų ir Rišių (mistinių pranašų), kurie surašė savo praktikos bei tikėjimo žinias į Upanišadas, milžinišką darbą, susidedantį iš daugiau nei 200 šventraščių. Labiausiai žinomas Jogos šventraštis yra Bhagavad-Gita , sukurtas maždaug 500 m.pr.m.erą.

Bhagavad-Gita

Klasikinė Joga

Iki klasikiniame laikotarpyje, Joga buvo įvairių idėjų, įsitikinimų ir technikų kratinys. Klasikinis laikotarpis apibūdinamas kaip Patanjali Joga-Sutra, pirmasis sistemingas Jogos apibūdinimas. Parašytas maždaug 2 amžiuje, šis tekstas  aprašo Raja Jogos kelią, dažnai vadinamą klasikine joga. Patanjali suskirstė jogos praktikavimą į aštuonias pakopas, kuriomis vadovaujantis, siekiama patirti nušvitimą. Patanjali  dažnai laikoma kaip Jogos pradininkė ir Joga-Sutros vis dar smarkiai įtakoja dauguma naujų Jogos stilių.

Po klasikinė Joga

Praėjus keliems amžiams po Patanjali laikotarpio, jogos meistrai sukūrė mokymosi sistemą, pritaikytą atnaujinti kūną ir prailginti gyvenimą. Jie atmetė senųjų Vedų mokymus ir laikė fizinį kūną kaip netinkamą pasiekti nušvitimui. Jie vystė Tantra Joga, naudodami radikalias technikas, kūno ir proto išvalymui, bei visų kliūčių, jungiančių mus su fizine egzistencija, panaikinimui. Šie fizinių-dvasinių tarpusavio ryšiai ir kūno balansavimo pratimai, Jogą atvedė iki to ką mes dabar suprantame Joga. Vakarų pasaulyje: Hatha Joga.

Šiuolaikinis laikotarpis

19 a.pab. – 20 a.pr., jogos meistrai pradėjo keliauti į vakarus, pritraukdami į save dėmesį ir pasiekėjus. Tai prasidėjo 1893 Religijų Parlamente, Čikagoje, kai Swamis Vivekanada sužavėjo konferencijų dalyvius savo paskaitomis apie jogą ir pasaulio religijų universalumą, visuotinumą. 1920-aisiais ir 1930-aisiais, dėl T. Krishnamachary’o, Swamio Sivanandos ir kitų jogų darbų, Indijoje Hatha Joga tapo labai populiari. T. Krishnamacharya atidarė pirmą Hatha Jogos mokyklą Misoryje.  Sivananda buvo produktyvus autorius, parašęs daugiau kaip 200 knygų apie Jogą ir įsteigęs 9 ašramas ir daug jogos centrų visame pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *