Skip to content

Kaip taisyklingai kvėpuoti?

    „Kvėpavimas yra gyvenimas”.
    Veda

    Kvėpuoti – tai gyventi. Gyvenimas glaudžiai susijęs su kvėpavimu: visos gyvosios būtybės, taip pat ir augalai, turi kvėpuoti, kad gyventų. Nuo akimirkos, kai kūdikis į plaučius įkvepia oro, iki paskutinio atodūsio žmogus kvėpuoja. Pasak indų posakio, „gyvenimas tėra įkvėpimų ir iškvėpimų seka”.
    Galima kelias dienas išgyventi be maisto ir gana ilgai be vandens. O kiek minučių galima išbūti nekvėpuojant? Tačiau kad žmogus gyventų, neužtenka tik kvėpuoti. Reikia kvėpuoti taip, kad žmogus jaustųsi visada gyvybingas ir išvengtų ligų. Deja, nedaugelis moka kvėpuoti taisyklingai. Dauguma žmonių kvėpuoja netaisyklingai – tai rodo jų įdubusi krūtinė, pakumpę pečiai ir paplitusios kvėpavimo ligos. Pastebėta, kad netikę kvėpavimo įpročiai mažina gebėjimą greitai atgauti fizines bei dvasines jėgas ir trumpina gyvenimą.
    Kai kurie žmonės, sąmoningai ar nesąmoningai, kvėpuoja pečiais (viršutine krūtinės dalimi), kiti – krūtinės ląsta, treti – diafragma. Tačiau nė vienas iš šių kvėpavimo būdų nėra tinkamas, nes tik viena plaučių dalis pripildoma oro. Įvairių jogos institutų atlikti tyrimai parodė, kad taip kvėpuodamas žmogus fiziškai, protiškai ir dvasiškai tobulėja netolygiai.

    Jogai tvirtina, kad reikia suderinti visų trijų rūšių kvėpavimą, t,y. kvėpuoti diafragma arba pilvu, krūtinės ląsta arba vidurine jos dalimi, pečiais arba viršutine krūtinės dalimi, kad įkvėpimas ir iškvėpimas būtų panašus į bangą. Tai vadinama „pilnuoju jogų kvėpavimu”. Taip kvėpuojant plaučiai visiškai pripildomi oro, žmogus gali absorbuoti maksimalų deguonies kiekį bei sukaupti daug pranos. Toks kvėpavimas duoda daugiausia naudos. Jis ne tik laiduoja ilgą gyvenimą, gyvybingumą, atsparumą, bet ir padeda tobulėti protiškai bei dvasiškai.

    Jogai pabrėžia, kad pilnasis jogų kvėpavimas yra visų kvėpavimo pratimų pagrindas. Taigi kvėpuojant šiuo kvėpavimu veikia trys žmogaus kūno dalys:

    1. pilvas,
    2. vidurinė krūtinės dalis (krūtinės ląsta),
    3. viršutinė krūtinės dalis (pečiai).

    Pirmiausia panagrinėkime kiekvieną dalį atskirai.

    Įkvėpti ir iškvėpti reikia visada pro nosį. Maži nosies plaukeliai ne tik filtruoja orą, bet ir neleidžia į organizmą patekti tokiems nešvarumams, kaip dulkės, kenksmingos dujos, smulkučiai vabzdžiai ir pan.

    Pasak indų posakio, „Nosis skirta kvėpuoti, burna valgyti ir kalbėti, kai tai būtina”.