Skip to content

Kario poza – Virabhadrasana

    Susipažinkime su klasikine jogos asana – Kario poza, Virabhadrasana. Terminas Virabhadrasana susideda iš trijų žodžių: Vira reiškia drąsus, karys arba energingas; Badra – palankus arba geras, o asana reiškia laikyseną ar pozą. Ši asana dažnai naudojama jogos praktikoje, siekiant ugdyti jėgą, susikaupimą ir ryžtą. Šiame straipsnyje išnagrinėsime Kario pozos istoriją, naudą ir variantus, taip pat kaip teisingai ją atlikti.

    Kario poza, Virabhadrasana I
    Kario poza, Virabhadrasana I

    Kario pozos istorija

    Kario poza yra turtinga savo istorija Indijos mitologijoje. Poza pavadinta nuožmaus kario Virabhadros vardu, kurį sukūrė dievas Šiva, norėdamas atkeršyti už savo žmonos Sati mirtį. Pasak legendos, Virabhadra iškilo iš trečiosios Šivos akies kaip galinga ir siaubinga figūra, turinti tūkstantį rankų ir akių. Tuomet ėmė naikinti Sati tėvo karalystę, nes Šiva skaitė tėvą kaltu dėl savo dukros mirties.

    Kita Kario sukūrimo legendos versija teigia, kad Šiva sukūrė Virabhadrą, išraudamas savo plaukų sruogą ir įsmeigdamas ją į žemę. Taip atsirado nenugalimas karys, kuris nugalėjo karalių Dakšą ir atkeršijo už Šivos žmonos Sati mirtį.

    Kokia bebūtų kario atsiradimo indų mitologijoje versija, jogoje kario poza simbolizuoja kario dvasią ir jėgą, kurią įkūnijo Virabhadra. Tai drąsos, susikaupimo ir ryžto, reikalingo įveikti kliūtis ir gyvenimo iššūkius, simbolis.

    Virabhadrasana nauda

    Stiprina kojas ir stuomenį: tai poza, kai stovint reikia įtempti kojas ir pagrindinius raumenis, kad išlaikytumėte stabilumą. Reguliariai atliekant šį jogos pratimą, galima sustiprinti kojas, klubus ir pagrindinius stuomens raumenis.

    Pagerina pusiausvyrą ir stabilumą: poza meta iššūkį jūsų pusiausvyrai ir stabilumui, kai stengiatės išlaikyti pozą ilgesnį laiką. Praktikuodami ugdysite geresnį savo kūno suvokimą ir kontrolę erdvėje.

    Padidina lankstumą: ištempia klubo lenkiamuosius raumenis, kirkšnį ir krūtinę, taip pagerindama bendrą lankstumą ir judesių diapazoną.

    Energizuoja kūną: gali padėti pagerinti kraujotaką, padidinti energijos lygį ir skatinti gyvybingumo bei jėgos pojūtį.

    Kaip atlikti kario pozą

    Pradėsime nuo Virabhadrasana II (karys II). Norėdami atlikti šią pozą, atlikite šiuos veiksmus:

    Kario poza, Virabhadrasana II
    Kario poza, Virabhadrasana II
    • Pradėkite nuo kalno pozos (Tadasana), atsistokite kojas pastatydami klubų plotyje, o rankas priglauskite prie šonų.
    • Kairę koją patraukite atgal maždaug 70 – 100cm ir pasukite 90 laipsnių kampu.
    • Sulenkite dešinį kelį taip, kad dešinė šlaunis būtų lygiagreti grindų ar pagrindo lygiui. Jūsų dešinysis kelias turi būti tiesiai virš kulkšnies, o blauzda turi būti statmena grindims ar žemei.
    • Pakelkite rankas iki pečių lygio, delnais žemyn.
    • Pasukite galvą, kad pažvelgtumėte į dešinę ranką.
    • Laikykite pozą 5-10 įkvėpimų, tada atsipalaiduokite ir pakartokite su kita koja, į kitą pusę.

    Pozos variantai

    Virabhadrasana I (Karys I): tai yra turbūt paprasčiausias pozos variantas. Iš Tadasanos (kalno poza) patraukite vieną pėdą maždaug 70 -100cm atgal ir pasukite apie 45 laipsnių kampu. Sulenkite priekinį kelį taip, kad jis būtų tiesiai virš kulkšnies, ir pakelkite rankas virš galvos, delnais atsukdami vieną į kitą. Pabūkite šioje stovėsenoje 5-10 įkvėpimų, tada darykite pozą su kita koja. (pirma foto)

    Virabhadrasana III (Karys III): Tai sudėtingesnis pozos variantas, apimantis balansavimą ant vienos kojos, kitą koją ištiesiant atgal, o rankas į priekį.

    Atvirkštinis (apsuktas) karys (Viparita Virabhadrasana): tai Kario II variantas, kai priekyje esanti ranka ištiesiama aukštyn ir atgal, o kita ranka leidžiama žemyn, už nugaros ir delno kita puse, pasiekiant priekyje esančią koją. Pažvelkite į ranką virš galvos ir pastovėkite 5–10 įkvėpimų prieš pakeisdami stovėseną į kitą pusę.

    Virabhadrasana III variantas, kai stovima ant vienos kojos ir rankos yra ištiesiamos į šonus ir atgal.

    Dar vienas Virabhadrasana III variantas pažengusiems jogams, kai rankos yra virš nugaros ir delnai yra maldos padėtyje.

    Šie Kario asanos variantai gali padėti pagilinti jūsų praktiką ir sukelti iššūkį jūsų kūno pusiausvyrai ir stabilumui. Kaip ir bet kurios kitos jogos pozos atlikimo atveju, svarbu klausytis savo kūno, kad išvengtumėte traumų.

    Reguliariai praktikuodami šią asaną, pradėsite įkūnyti kario dvasią, kurią ir reprezentuoja ši poza.