Skip to content

Keli pamąstymai apie Hatha ir Radža jogą

  1. Kuo skiriasi jogos asanos ir fiziniai pratimai?

  Atliekant fizinius pratimus žmogus tobulina savo kūną – daro greitesniu, stipresniu ar ištvermingesniu. Jogos pratimai, tiksliau pozos  – asanos, tai taip pat fiziniai pratimai, tačiau jie atliekami siekiant dvasinių vertybių. Kaip šalutinis šios veiklos produktas – sveiksta ir tobulėja kūnas.

  Kartais gali būti, kad žmogus galvoja, kad jis užsiima joga, bet iš tiesų jis užsiima mankšta ar aerobika. Kame skirtumas? Atliekant jogos pratimus, asanas dėmesys seka tai, kokią pozą ar stovėseną stengiamės „įgyvendinti”. Sąmonė yra „pozoje”.

  Atliekant fizinius pratimus mintys dažnai yra nukreiptos į gražesnes kūno linijas, stipresnius ir didesnius raumenis rytoj ar poryt.

  Atliekant asanas sąmonė yra čia ir dabar. Asanų atlikimas yra vadinamas Hatha joga, ir tai yra vienas iš Jogos laiptelių ar tarpsnių kelyje į Susivienijimą su Dieviškumu, ar kaip kitaip tai galima pavadinti.

  2. Sakykim, žmogus suprato skirtumą tarp jogos ir fizinių pratimų ir praktikuoja ne fitnesą, bet hatha jogą. Kas toliau, kiek ilgai lankstyti sąnarius, tampyti sausgysles ar skaičiuoti įkvėpimus ir iškvėpimus?

  Pateiksiu alegoriją.

  Žmogus įsėdo į traukinį, norėdamas nuvykti ir aplankyti tolimą ar nematytą šalį. Tačiau žmogui bevažiuojant, dunksint traukinio ratams, taip patiko gurkšnoti arbatą traukinio kupe, kad jis užmiršo kelionės tikslą. Ir pradėjo žmogus važinėti traukiniais, net tapo traukinių palydove ar garvežistu. Ji taip ir neaplankė močiutės, jis taip ir nepabuvojo tolimoje šalyje. Jie važinėja traukiniais.

  Galima sutikti jogos „profesionalų”. Kurie pravažiavo savo stotelę…

  Aišku, tai puiku… tobulas kūnas… bet kūnas taip pat „išėjo už tobulumo ribų” į gimnastikos ar akrobatikos platumas.

  Kaip nepravažiuoti savo stotelės?

  Jeigu atlikdami asaną, matote kaip ir energoinformacinę pozos konstukciją ar struktūrą savo mintyse, jei matote save, atliekantį pozą, kaip ir iš šalies. Tai jūsų sustojimas, – atvykote, galite išlipti. Jūs dabar jau matote, kad jogaujate.

  Aišku ir toliau galima ir reikėtų užsiiminėti asanomis, bet… kažkada skaičiau, lyg ir Krishnamurti pasakymą, kad hatha joga yra kažkas panašaus, kaip dvasinis dantų valymasis. Tad to nereikėtų užmiršti. Tačiau „nesivalykime jų” taip ilgai ir atkakliai, kelionė dar nesibaigė.

  Žemiau esančiame video anglų kalba Krišnamurti kaip ir transformuoja Hatha jogą į Radža jogą.

  Sėkmės praktikuojant jogos asanas ir nesustojant kelyje.