Skip to content

Norite nustoti vartoti cukrų? Paklauskite savęs 5 klausimų

  Norite nustoti vartoti cukrų? Paklauskite savęs 5 klausimųNorint riboti suvartojamą cukraus kiekį arba išvis jo atsisakyti, reikia suvokti, kodėl saldus maistas yra pirmas dalykas apie kurį pagalvojate, norėdami užkasti.

  Tai reiškia, jog kiekvieną kart prieš imant saldumyną, turite sustoti ir patraukti ranką arčiau savęs, nes greičiausiai saldėsio norite dėl prastų priežasčių (tokių kaip stresas, nuobodulys ar tiesiog dėl to, kad saldėsis yra ant stalo). Žinoma, jog saldumynus galite valgyti, jei tai darote sąmoningai.

  Tačiau kaip sukurti tokį „santykį” su cukrumi? Svarbiausia: jeigu jūs nesustosite prieš imdami saldumyną ir nepagalvosite, kodėl jūs jį imate ir ar darote tai sąmoningai, tuomet senų įpročių neatsikratysite.

  Štai čia pateikiame 5 klausimus, kuriuos sau turėtumėte užduoti prieš imdami bet kokį saldų maistą (beje, šie klausimai ir yra laikas tarp pagalvojimo ir imimo):

  1. Kaip aš jaučiuosi/kas vyksta mano gyvenime?

  Stebėkite, kokie jausmai jus apima, kuomet jaučiate potraukį saldėsiams: nostalgija, laimė, kaltė, nuovargis, pyktis, liūdesys, pribloškimas, neramumas, nuobodulys, stresas, vienatvė, pavydas, susijaudinimas, tuštuma ir t.t.

  Galbūt saldėsį griebiate visada, kai jaučiatės vienas ar kai jaučiatės nusipelnęs.

  Kai tik suvoksite, koks jausmas jus apima nuolatos, kuomet siekiate saldumyno, panagrinėkite, kodėl taip jaučiatės, iš kur tas jausmas atsiranda ir ar jums gali padėti dar kas nors apart cukraus.

  2. Ką aš šiandien valgiau?

  Ar valgėte pilnus patiekalus, pagamintus iš tikrų, neperdirbtų maisto produktų?

  Didžiojoje dalyje supakuoto maisto yra paslėpta daug cukraus. Tai trukdo sukurti santyki su cukrumi, nes galime nepastebimai būti įtraukti į priklausomybės ratą.

  3. Ką aš veikiau?

  Kartais mūsų protas galvoja, jog saldumynai yra neatsiejama tam tikrų užsiėmimų ar veiklų dalis, nes mes taip įpratome. Pavyzdžiui – užkandžiavimas prie televizoriaus, žiūrint filmus, mokantis, skaitant ir panašiai.

  Kuomet susiduriame su stresinėmis situacijomis, kurios dažniausiai vyksta, kai dirbame su kažkuo, kas mums atrodo sudėtinga, kartais mūsų mintys apgauna mus ir priverčia galvoti, jog mums reikia kažką suvalgyti, kas ir yra žymiai lengviau nei kovoti su stresu.

  4. Kur aš buvau savo menstruacijų ciklo metu?

  Merginoms – pasižymėkite tą menstruacijų ciklo dieną, kuomet jautėte potraukį saldumynams. Gali būti, jog kiekvieno mėnesio tą pačią dieną, jaučiate tą patį potraukį.

  5. Su kuo aš buvau?

  Galite pastebėti, jog buvimas su kažkokiu žmogumi ar žmonėmis, jums ypatingai kelia stresą ar panašius jausmus, kurie verčia jus valgyti saldumynus. Galbūt buvimas su jais sukelia tas neigiamas emocijas ir verčia jus siekti saldėsio.

  O gal pastebėsite, jog potraukį cukrui jaučiate, kuomet esate vieni. 

  Reguliariai ir švelniai savęs klausdami, jūs greitai atrasite tam tikrus dalykus, su kuriais vėliau galėsite išmintingai kovoti.

  Jei jaučiate, jog darote tai per prievartą ir jums nepadeda, pamąstykite apie kitas išeitis – paskambinkite geram draugui, išgerkite žolelių arbatos su saldžiais vaisiais, išeikite pasivaikščioti, išsimaudykite karštoje vonioje, paskaitykite gerą knygą, medituokite, praktikuokite jogą arba valgykite normalų maistą (ypač jei tą dieną normaliai dar nevalgėte).

  Atsiminkite: nedarykite nieko per prievartą.

  Reikia laiko, kad suvoktumėte, kodėl valgote tai, ką valgote. Pirmas žingsnis – sąmoningai apgalvoti savo veiksmus ir pasirinkimus.